четвер, 11 жовтня 2007 р.

НАРОДЖЕННЯ НОВОЇ ОПОЗИЦІЇ?


Ігор РейтеровичУ зверненні Президента до переможців виборів до Верховної Ради глава держави, крім питань формування коаліції, значну увагу приділив проблемі функціонування майбутньої парламентської опозиції. При цьому, перебуваючи у Німеччині, В.Ющенко не лише говорив загальними фразами про «зважений та мудрий діалог між владою і опозицією», а звернув увагу на доцільність надання представникам опозиції посад у структурі парламенту та уряду.
Пізніше Ю.Тимошенко, як один з основних претендентів на посаду Прем’єр-міністра, заявила про те, що демократична коаліція може віддати опозиції Рахункову палату, контрольну кількість парламентських комітетів, посади заступників міністрів та заступників голів облдержадміністрацій, а також посаду віце-прем'єра по контролю за діями уряду. При цьому закон про опозицію, за словами Ю.Тимошенко, буде прийнято у парламенті як першочерговий.
На перший погляд подібні заяви провідних політичних акторів дають підстави сподіватися на формування в Україні дієздатної парламентської опозиції. Проте готовність влади до таких дій (звичайно, у разі формування «помаранчевої» коаліції) ще не свідчить про те, що політичні сили, які опиняться в опозиційному таборі, зможуть ефективно використати нові важелі впливу. Передусім це пов’язано з якістю української еліти. Зокрема, Партія регіонів навіть гіпотетично не готова до нового статусу, не має відповідної програми дій тощо. У свою чергу значна частина депутатів від БЮТ та НУНС не готова поділитися повноваженнями з опонентами.
Разом з тим, існують і об’єктивні причини, які ставлять під сумнів реалізацію нового формату відносин «влада – опозиція».
По-перше, крім закону про опозицію та регламент Верховної Ради необхідно прийняти ряд нормативно-правових актів, які б регулювали відносини всередині міністерств та відомств з врахуванням розподілу посад за політичною ознакою. Суть проблеми полягає у тому, наскільки готовий майбутній глава Кабінету Міністрів обмежити свій вплив на внутрішньоурядові процеси.
По-друге, делегування своїх представників в органи влади частково робить опозицію відповідальною за політику уряду і, відповідно, його прорахунки. У свою чергу влада завжди може вказати на деструктивну роль представників опозиції при реалізації тих чи інших ініціатив.
По-третє, з огляду на методи політичної боротьби, які є загальноприйнятими в Україні, та беручи до уваги наближення президентських виборів, опозиції набагато вигідніше зайняти непримириму позицію та жорстко критикувати дії урядової коаліції тощо.
По-четверте, ініціатива Президента України в умовах формування коаліції між БЮТ і «Нашою Україною» - «Народною самообороною» надати Партії регіонів статус офіційної опозиції, що має забезпечуватися посадами віце-прем'єрів і міністрів є нічим іншим, ніж частковою реалізацією ідеї «широкої» коаліції. Фактично новий Прем’єр-міністр з широкими повноваженнями отримує противагу у вигляді третини парламенту та змушений буде проводити більш гнучку політику з цілого комплексу ключових питань. Це дозволить главі держави суттєво посилити свій статус верховного арбітру, перетворившись на ключового політичного гравця.
Таким чином, у разі впровадження у життя ініціатив глави держави щодо співіснування влади та опозиції слід очікувати на актуалізацію вищезазначених чинників, що стане каталізатором парламентської та урядової кризи.

Немає коментарів: